Login

Register

Login

Register

انتخاب رشته هنر


گروه هنر، گروه کم مخاطبی هست اما ظرفیت خیلی کم داره به همین دلیل، انتخاب رشته و پذیرش در رشته های مطرح یه کم سخت به نظر می رسه. موقعیت های شغلی در رشته های این گروه تفاوت زیادی با هم دارن. مثلا رشته مجسمه سازی، با رشته سینما، کاملا بازار کار متفاوتی داره که باید به اون دقت کرد. در رشته های هنر مدرک دانشگاهی تقریبا اهمیتی نداره و تسلط شما به رشته ای که تحصیل کردین، اولویت اول هست. چرا که هیچ عکاس، نقاش یا سینماگری، به واسطه مدرک تحصیلیش مورد تحلیل قرار نمی گیره. در آخر اینکه بهترین مشاور برای انتخاب رشته هنر، کسی هست که در دانشکده های هنر درس خونده باشه.

معرفی رشته های هنر

1سینما

سینما را هنر هفتم می گویند. سینما هنری است که با ضبط تصویر و ترکیب آن با صدا مفهوم خاصی را به مخاطب منتقل می کند. رشته سینما با سایر رشته های هنری در ارتباط است و از آن ها استفاده می کند.
هنر سینما از نظر محتوا مبتنی بر زمینه های مختلف علوم انسانی، علوم ارتباطات، ادبیات و رشته های مختلف هنری بوده و از نظر تکنیکی از مباحث فیزیک صوت، شیمی، مکانیک و الکترونیک استفاده می کند.
کارشناسی سینما یکی از دوره های آموزش عالی است که هدف آن تربیت افراد متعهد و متخصص در این رشته است تا نیازهای جامعه را در زمینه های مختلف هنر سینما پاسخگو باشد. این رشته دارای 4 گرایش تدوین، فیلمنامه نویسی، کارگردانی و فیلمبرداری است.

2بازیگری

بازیگری نیز در مفهوم حرفه ای آن، کشف حقیقت بی هیچ ابهامی در گفتار نویسنده و انتقال این کشف به تماشاگر است.
هنر بازیگری وکارگردانی به تعبیری همزاد انسان است به همین دلیل برجستگی و اهمیت خاصی دارد چون نماد مهمی از شعاعر، جشن ها، سوگ ها، فرهنگ و اندیشه یک جامعه است و باید به آموزش و گسترش این هنر اهتمام ورزید.

3کارگردانی تلویزیونی

کارگردانی تلویزیونی یک رشته کاربردی است و هدف آن تربیت نیروی متخصص، متعهد و خلّاق برنامه ساز در جهت سیاست های سازمان صدا و سیما است؛
افرادی که به یاری معلومات و مهارت های فنی، تکنیکی، هنری و تحلیلی، زمینه ساخت و تولید انواع برنامه های تلویزیونی را فراهم می آورند.
در واقع کارگردان تلویزیون کسی است که ذهنیت خود را با استفاده از آموزش های کلاسیک و آکادمیکی که در خصوص برنامه سازی تلویزیون در طول دوران تحصیل کسب کرده، به تصویر می کشد و با خلاقیت و نوآوری به تولید برنامه های تلویزیونی می پردازد.

4طراحی صحنه

طراحی صحنه بخش مهمی از هر کار نمایشی محسوب می شود. معمولا طراح صحنه پس از خواندن متن برنامه و انجام صحبت های مقدماتی با کارگردان، طرح صحنه (شاید به شکل طرح های کشیده شده روی کاغذ) و وسایل مربوط به آن را تهیه نموده و به صورت طرح اولیه به کارگردان عرضه می کند .
هدف رشته طراحی صحنه تربیت متخصصانی است که به عنوان طراح صحنه در تئاتر، تلویزیون، سینما و نیز در نمایشگاه ها و سمینارها فعالیت خواهند کرد.
طراحی صحنه از فنی ترین رشته های هنر های نمایشی به حساب می آید. این رشته با رشته های دیگر مانند معماری، نقاشی و هنرهای تجسمی ارتباط نزدیک دارد.

5ادبیات نمایشی

ادبیات نمایشی از بخش های اصلی و پایه ای هنرهای نمایشی می باشد. رشته ادبیات نمایشی ضمن پرداختن به سنت ها و تاریخ ادبیات نمایشی در ایران و جهان، به اصول و فنون و شیوه های نگارش متون دراماتیک هم می پردازد.
ادبیات نمایشی واسطه ادبیات و صحنه نمایش است و رویکردی ادبی- نمایشی دارد. با توجه به ادبیات غنی فارسی، رشته ادبیات نمایشی می تواند رشد بسیار خوبی در کشور ما داشته باشد.
هدف رشته ادبیات نمایشی تربیت متخصصانی است که توانایی نگارش انواع متون نمایشی در حوزه فرهنگ پارسی را داشته و در حوزه نقد و بررسی و پژوهش نیز توانمند باشند. این رشته واسطه ای بین ادبیات و صحنه نمایش است.
دانشجویان این رشته توانایی نوشتن متون نمایشی و دراماتیک را کسب می کنند و در طول تحصیل خود، در تلاش هستند اصول و فنون نگارش متن های نمایشی را یاد گرفته و در این حوزه تحقیق و پژوهش داشته باشند.

6عکاسی

یکی از هیجان انگیزترین کارهایی که می شه انجام داد اینه که بتونی لحظه های خوب و خوش زندگی رو ثبت کنی و بعدها به عنوان خاطره ازش یاد کنی. برای این کار یه دوربین عکاسی لازم داری که بتونی باهاش عکس بگیری. اما همین عکاسی ساده هم یه هنر حساب می شه که باید اصولش رو یاد بگیری. میشه گفت که هنر عکاسی، یه وسیله مهم برای ثبت لحظه های حساس تاریخی، اجتماعی و ... است.
توی این رشته یاد داد می شه که چجوری نور و رنگها رو ترکیب بندی کنی و به کار ببری تا یه عکس خاص و تک ازش در بیاری. همین طور در مورد رنگ شناسی و هنرهای تجسمی اطلاعاتی داده میشه تا بتونی با دید آشکاری، یه سوژه رو اتخاب کنی و مراحل عکاسی رو انجام بدی.
حتی به خودت هم آموزش داده می شه که چجوری فیلم رو ظاهر کنی و به صورت عکس چاپ کنی. پس مهارت های زیادی بهت یاد داده می شه تا توی این رشته به طور حرفه ای عمل کنی.

7آهنگسازی

آهنگسازی به معنای ترکیب و نت نویسی قطعات موسیقی برای اجرای یک نوازنده ارکستر است و آهنگساز شخصی است که آثار موسیقی را تالیف می نماید.
آهنگساز در حقبقت نویسنده موسیقی است که با احاطه ی کامل به علم موسیقی، ایده های فکری خود را در قالب موسیقی به رشته تحریر در می آورد.
دانشجوی رشته آهنگسازی علاوه بر ساختن ملودی باید از علوم مختلف موسیقی از جمله رهبری ارکستر، ساز شناسی، ساز بندی و ... که لازمه ی کار آهنگسازی است، آگاه باشد.
در رشته آهنگسازی، یک آهنگساز تعیین می کند یک ترانه با چه لحنی، درچه گامی، باچه صدایی، درچه دستگاهی و چه سبکی خوانده شود.

8صنایع دستی

رشته صنایع دستی رشته ای است که در آن هنر و کاربرد در کنار هم قرار دارد؛ یعنی برخلاف هنر محض مثل هنر نقاشی که کاربرد روزمره ندارد در این رشته ساخت وسایل هنری که کاربرد روزمره نیز داشته باشند، مورد توجه است. برای مثال می توان به ساخت یک کاسه زیبا یا کیف زیبا اشاره نمود.
در این رشته دانشجویان طی چهار سال اطلاعات متوسطی درباره 24 گروه بزرگ انواع صنایع دستی ایران که شامل 152 شاخه می شود، به دست می آورند همچنین با پرداختن به یکی از چهار گرایش صنایع چوب، سفال، نگارگری و طراحی فرش،از نظر اجرا و کارشناسی آثار، در گرایش فوق صاحب تخصص شده و مهارتهای لازم را برای تولید آثار صنایع دستی در گرایش انتخابی خود به دست می آورند.

9طراحی پارچه

طراحی پارچه و لباس قدمت بسیار طولانی در زندگی انسان دارد. در طراحی پارچه خصوصیات اقلیمی، آداب و رسوم و باورهای مردم در رنگ ها و طرح و اشکال مختلف تأثیر گذار است.
توجه به منسوجات و پوشاک نه تنها از باب رفع نیازهای بشری مهم می باشد، بلکه اهمیت آن از نظر اقتصادی در توسعه کشورهای جهان نیز اهمیت دارد و در این راه باید درخواست و نیاز مشتری مورد توجه قرار گیرد.

10طراحی لباس

رشته طراحی لباس یکی از رشته های کاربردی است و هدف آن تربیت افرادی است که با در نظر گرفتن نیازهای طراحی و بهره گیری از ماشین آلات موجود بتوانند نیازهای طراحی لباس، طراحی الگو، برش و دوخت را در تولید برطرف سازند.
این رشته دارای 2 شاخه اصلی تک دوزی یا مزون و صنعت است. که شاخه تک دوزی به طراحی و دوخت لباس برای افراد مختلف می پردازد و شاخه صنعتی که کاربردی تر است به بخش های مختلفی تقسیم می شود که از آن جمله می توان به بخش های پارچه جین، پیراهن بچه، پیراهن زنانه، لباس مردانه و ... اشاره کرد.

11طراحی صنعتی

با توجه به تغییرات سریعی که در روش ها و سبک های زندگی انسان ها رخ می دهد، نوع کالاهای مورد استفاده یا روش و نوع کاربرد آن ها نیز تغییر می کند. طراحی صنعتی حوزه ای است که سعی دارد همگام با این تغییرات، کالاها و روش های جدیدی ارائه دهد.
طراحی صنعتی ترکیبی است از هنر و صنعت. به عبارتی طراحی صنعتی ویژگی های کمی و کیفی یک کالا را به منظور تولید صنعتی آن تعیین کرده و راهی است برای رسیدن به کالایی مطلوب از نظر کارکرد، ظاهر، هزینه، مد رایج جامعه و متناسب با سلیقه و تنوع طلبی مشتری.

12نقاشی

هنگامی که صحبت از هنرهای زیبا می شود نقاشی اولین چیزی است که به ذهن انسان خطور می کند. این هنر از بروز احساس و عواطف می آید و برای رساندن پیغام و موضوعات مختلف است.
افرادی که در این رشته تحصیل می کنند با سبک های مختلف نقاشی اعم از رئالیسم و کوبیسم آشنا می شوند و تاریخچه نقاشی در ایران و جهان با فلسفه هنر، روانشناسی رنگ، فیزیک نور، عکاسی، طراحی و چاپ را نیز می آموزند.
رشته کارشناسی نقاشی شامل دو گرایش نقاشی عمومی (سطوح کوچک) و نقاشی دیواری (سطوح بزرگ) است.

13مجسمه سازی

به هر شیئی که قسمتی از فضا را اشغال میکند، حجم یا مجسمه می گویند. رشته مجسمه سازی رشته ای است که به صورت آکادمیک این هنر را به دانشجویان آموزش می دهد.
دانشجویان این رشته پس از مطالعه مبانی عمومی، دروس تخصصی را مطالعه میکنند. در این رشته دانشجویان در آغاز الفبای حجم و مجسمه سازی را فرا می گیرند و در مرحله بعد نسبت به طبیعت شناخت پیدا می کنند و یاد می گیرند که چگونه از طبیعت برای ساخت مجسمه الهام بگیرند و سپس از طبیعت عبور کرده و آن را پالایش می کنند و در نهایت ترکیب می کنند و ماده جدید به دست می آورند.

ویژگی های منحصر به فرد دانامشاور

 

بسته های انتخاب رشته دانامشاور


استعدادیابی و انتخاب رشته

1،750،000 تومان

1،500،000 تومان


مشاوره استعدادیابی

کارگاه معرفی رشته و مشاغل

تست شخصیت شناسی

انتخاب رشته کامپیوتری

9 جلسه مشاوره خصوصی

مشاوره هنر و زبان رایگان

مشاوره دانشگاه آزاد


استعدادیابی
بدون انتخاب رشته

800،000 تومان

600،000 تومان


مشاوره استعدادیابی

کارگاه هوشمندی

تست شخصیت شناسی

کارگاه توانمندی

2 جلسه مشاوره خصوصی

مشاوره هنر و زبان رایگان

مشاوره دانشگاه آزاد


انتخاب رشته
عادی

950،000 تومان

800،000 تومان


مشاوره استعدادیابی

کارگاه معرفی رشته و مشاغل

تست شخصیت شناسی

انتخاب رشته کامپیوتری

7 جلسه مشاوره خصوصی

مشاوره هنر و زبان رایگان

مشاوره دانشگاه آزاد


انتخاب رشته غیرحضوری

1،800،000تومان

1،300،000تومان


مشاوره استعدادیابی

کارگاه معرفی رشته و مشاغل

تست شخصیت شناسی

انتخاب رشته کامپیوتری

4 جلسه مشاوره تلفنی

مشاوره هنر و زبان رایگان

مشاوره دانشگاه آزاد


انتخاب رشته
هنر و زبان

400،000 تومان

300،000 تومان


مشاوره استعدادیابی

کارگاه معرفی رشته و مشاغل

تست شخصیت شناسی

انتخاب رشته کامپیوتری

4 جلسه مشاوره خصوصی

مشاوره هنر و زبان رایگان

مشاوره دانشگاه آزاد